Bu yazı solkültür’de yayımlandı.

Yazı: cansu fırıncı

On bir aylıktı daha, kelepçeyi vurdular kollarına.

Çaldı anası, hırsız değildi, hiç yapmamıştı belki o güne değin.

Bebek maması, yediremezse ölecekti yavrusu. Girdi marketten içeri.

On bir aylıktı daha, yaşına basmadan, parmak izini bastılar kâğıda. Çektiler iki profilden bir de karşısından fotoğrafını. Rakamla adını yazdılar altına. Yoksulluğun fotoğrafıydı artık kalın bir dosyanın içinde gizlenmeye çalışılan.

Markete girdi. Bebek mamaları yan yana, bebek mamaları üst üsteydi. Bumburuşuktu kadının memeleri. Sütten kesilmişti açlıktan.

Masumum, dedi, bebeğim açtı, ölecekti çalmasaydım, hem çalamadan yakalandım*, alışkın değilim hırsızlığa, dedi.

Sütten çıkmış ak kaşık mısın, dedi polisler.

Oysa el kadar bebeği açlığa terk etmek yerine, el kadar ada her sabah süt şişelerini koyuyor pencerenin pervazına: Küba!

Bebeklerimizi açlığa mahkûm edenleri tutuklayıp yargılayacaklarına, gözümüzün içine baka baka, kendi hırsızlıklarını temize çekmeye çalıştılar, bir paket bebek mamasına…

Uçurtma yine takıldı tellerin arasına. Uçurtmayı yine vurdular**… Uçurtmayı yine vurmasınlar!

Gelin kardeşler, Türkiye haritasını uçurtma yapalım çocuklarımıza. “Doya doya” oynasınlar, hiçbir “açlıkları” kalmasın mutluluktan yana.

Biz yaparız, hem biz daha iyisini yaparız…

Bir duruşma günü tokmağı vurur, kalemini kırarız bu düzenin.

Yeter ki gelelim bir araya.

*Antalya’da bir alışveriş merkezinden bebek mamasının da aralarında yer aldığı bazı maddeler çaldığı iddia edilen 26 yaşındaki kadın, tutuklandı. Genç kadın, 11 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine girdi. S.A’nın avukatı Mustafa Taşbaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, müvekkilinin çaldığı belirtilen toplam 303 lira değerindeki malzemelerin markete iade edildiğini, market yetkililerinin de kadından şikayetçi olmadıklarını belirterek, ”Suç teşebbüs aşamasında kaldı. Ancak müvekkilim, ”Açıktan hırsızlık” suçlamasıyla tutuklandı. CMK 102. madde çerçevesinde, ağır cezalık sanıklar serbest bırakılırken, eşinden boşanma aşamasındaki, maddi sıkıntısı yaşayan ve bebeği için mama çaldığı öne sürülen annenin tutuklanması üzücü” dedi.

** “İnci, uçurtmayı vurmasınlar”, ama vurdular İnci. İnci gibi nice çocuklarımızın ömrü çürüdü gitti. Ve de gitmekte…

Reklamlar