Bu metin sol radyo’da radyo tiyatrosu olarak sergilendi. İlk kez bloğumda yayımlanıyor.

Yazan: Cansu Fırıncı

1. Sipiker: Evet sevgili dinleyenler, bu hafta da oldukça ilginç bir konu ve konuk ile karşınızdayız. Bilim dünyasını şaşırtan, bilim adamlarını birbirine düşüren, tarihçileri derin araştırmalara gark eden, tüm dünyanın merakla beklediği demokrasi şehitlerinin hikâyesi tüm radyolardan önce sol radyoda sizlerle buluşuyor.

2. Sipiker: Demokrasi şehitleri kavramı, mahalle baskısı kavramından da daha çok tartışılacağa benziyor. Buzulların çözülmesiyle birlikte bölgeye akın eden balıkçıların oltasına takılan ve okyanus berisinde yaşanan nükleer patlama sonrasında tamamen yok olduğu düşünülen bir ülkede, tesadüfün iğne deliği hayata tutunan Demokrasi gazisiyle az sonra hepimizin merak ettiği soruları konuşacağız.

1. Sipiker: Yaklaşık olarak bir asırdır buzulların altında bozulmadan kalan ve balıkçıların büyük bir şans eseri bulduğu adam, Karasemizli bir balıkçının kendisine kalp masajı yapması ve hayat öpücüğü vermesi üzerine hayata geri döndü.

2. Sipiker: Karasemizli balıkçının hayat öpücüğü verdiği anda gözlerini açan adamın ilk sözleri

ADAM: Öpmek yok öpmek yok!

1. Sipiker: Oldu ve balıkçıya iki tokat aşk etti. Peş peşe patlattığı tokatların ardından

ADAM: Bizler Demokrasi şehitleriyiz! Kahrolsun demokrasi!

2. Sipiker: Diye bağıran adam derhal hastaneye oradan da dünyanın en iyi bilim adamlarından müteşekkil bir labratuvara kaldırıldı.

1. Sipiker:  Tüm  dünyanın merakla beklediği ve medyadan özenle kaçırılan ADAM’ı ilk kez biz yayına çıkartıyoruz.

2. Sipiker: Tam bir asır buzulların altında donmuş vaziyette kalan ADAM’ın en çarpıcı özelliği oldukça unutkan olması.

1. Sipiker: Sık sık kullandığı cümleler arasında:

ADAM: Dün dündür, bugün bugündür! Hayaldi gerçek oldu! Bir uyandım ki rüyaymış! İspat edemezsen namertsin! Ne zaman söylemişim? Kime söylemişim? Söylemiş miyim? Allah Allah niye söylemişim acaba?

2. Sipiker: Konuğumuzun yayına alınmasına sadece bir dakika kaldı. Tüm dünyanın gözü kulağı programımızda. Unutkanlığıyla dikkat çeken konuğumuzunsa unutamadığı tek şey demokrasi! Demokrasi sözü ağzından düşmüyor.

1. Sipiker: Demokrasi aşağı, demokrasi yukarı. Varsa yoksa demokrasi. Ona göre demokrasi bir varlık yokluk meselesi!

2. Sipiker: Reklamlardan sonra, Demokrasi şehidi canlı yayında!

REKLAM JENERİĞİ: Peskevitler çikolatalar! Benim de bir peskevitim olsa deme ne olur, nazar etme senin de olur! Bahçeli peskevitleri!

1. Sipiker: Evet, yayınımıza hoşgeldiniz!

ADAM: Demokrasi bulduk!

2. Sipiker: Hemen demokrasi takıntınızla başlayalım. Nedir sizin bu demokrasi ile alıp veremediğiniz? Demokrasiyi tanımlar mısınız rica etsek?

ADAM: Demokrasi: adı var kendi yok!

1. Sipiker: Bilmece gibi yani?

ADAM: Demokrasi: Bir meydan polisçik, eli dolu sopacık!

2. Sipiker: Hımmm, ilginç!

ADAM: Demokrasi: Yoksulun varlık sebebi! Varsılın çokluk sebebi! Varsa da yok, yoksa da var.

1. Sipiker: Nasıl yani?

ADAM: Var

2. Sipiker: Ee, öyleyse?

ADAM: da diyemem!

1. Sipiker: Allah Allah!

ADAM: Yok da diyemem.

2. Sipiker: Ne menem bir şey bu acaba?

ADAM: Varsıl varsa, yoksul çok. Varsılın varlık sebebi, yoksul. Yoksul için varlık yokluk meselesi. Yokun çoksa, varın yok! Varın çoksa yokun yok! Demokrasi varlığa varmak için yokluğu satmak! Varmak, olmak, var olmak, varoluş! Varoş! Sıpa!

1. Sipiker: Anlayamadım sıpa derken!

ADAM: Sen yok dedikçe polislerin elinde sopa! Vuruyor kafaya, basıyor yaygaraya! Evraklar gidiyor Ankaraya!

2. Sipiker: Ankara derken?

ADAM: Sivri sinek saz, Silivri, Kumburgaz!

1. Sipiker: Demokrasiye dönersek? Biraz daha ayrıntılı bilgi verseniz?

ADAM: Demokrasi de demokrasiymiş ha! Adam durmadan koyuyordu. Adam koydukça demokrasi ilerliyordu. Yani adam zevk almak için değil, ileri demokrasiye varmak için koyuyordu.

2. Sipiker: Adam derken kimi kast ediyorsunuz acaba, sakıncası yoksa açıklar mısınız? Tüm dünya merakla sizi dinliyor şu anda?

ADAM: Recebim!

1. Sipiker: Recebim derken, neyi kastediyorsunuz acaba?

2. Sipiker: Yine aynı şarkıyı mırıldanmaya başlıyor sayın dinleyiciler.

ADAM:  gemilerde recep var

bahriyeli oğlu var

o da gitti Amerika’ya

ne de kârlı şirket var

hadi benim recebim recebim

sana  kaset vereceğim

açmazsan internete gireceğim

1. Sipiker: şarkınız bittiyse konumuza dönsek?

ADAM: Adam zevk için değil demokrasi için koydukça birileri zevkten inliyordu.

-Koy, koy, daha çok koy! Demokrasi aşkına koy! Demokrasi yoluna girdik bir kere durmak yok, ileri! Suyundan da koy!

Adam şakşakçıları duydukça koydukça koyuyor, koymaya doyamıyordu!

Demokrasi de demokrasiymiş ha! Adam durmadan koyuyor, koydukça demokrasi ilerliyordu!

2. Sipiker: Bilim kurgu filmleri gibi!

ADAM: Adam gazetecileri koyuyor, demokrasi ilerliyor, bilim adamlarını koyuyor demokrasi ilerliyor, yazarları koyuyor demokrasi ilerliyor, zamları koyuyor demokrasi ilerliyor, yasakları koyuyor demokrasi ilerliyor, çiftçiyi, köylüyü, işçiyi koyuyor demokrasi ilerliyor!

1. Sipiker: Şaşılacak şey doğrusu!

ADAM: Adam koydukça vicdan duruyor, akıl duruyor, insanlık onuru duruyor, özgürlük duruyor, eşitlik duruyor, herkes donup kalıyor, demokrasi bana mısın demiyor, durmadan ilerliyordu!

2. Sipiker Peki, tüm bunları herkes nasıl karşılıyordu?

ADAM: Adam savcıyı çete üyesi diye koyuyor demokrasi durmuyor, eski emniyetçiyi devrimci diye koyuyor demokrasi durmuyor, gazeteciyi yasadışı terör örgütü üyesi diye koyuyor demokrasi durmuyor!

1. Sipiker: Oldukça ilginç bilgiler sunuyorsunuz doğrusu. Ne anlattığınızı tam olarak anlayamasak da büyük bir ilgi ve merakla dinliyoruz!

ADAM: Demokrasi de demokrasiymiş ha! Adam durmadan koyuyordu. Adam koydukça demokrasi ilerliyor, işçi inim inim inliyor, yoksul inim inim inliyor, demokrasi tam gaz gidiyor, durmak nedir bilmiyordu.

2. Sipiker: Biraz daha ayrıntı verseniz?

ADAM: Halk takatsiz kalmış, sesi soluğu kesilmişken, demokrasi ilerledikçe meclisin Ufuk’u genişliyor, zevkten ağzı dudaklarına varıyordu. Demokrasi ne özgürlük tanıyor, ne yasa tanıyor, ne hak tanıyor, ne vicdan ne de akıl tanıyordu. Yeter ki demokrasi gelişsin, her şey askıya alınıyor, yetmez ama evet diye inleye inleye demokrasi kavşakları köşelerinde, ekranlarda nidalarla zevke geliyorlardı!

2. Sipiker: Oldukça ilginç bir zevk anlayışınız varmış o dönemde!

ADAM: Demokrasi de demokrasiymiş ha! Demokrasi ilerledikçe, kodamanlar dışında herkes için her şey yok oluyordu.

Demokrasi ilerledikçe ilerledi, durmak nedir bilmedi! Sonunda “tam demokrasiye” nihayet  kavuştuk. Ama artık demokrasi dışında hiçbir şeyimiz kalmadı! Bileklerimizdeki zincirlerimizden başka!

1. Sipiker: Evet sevgili dinleyenler! Biz her ne kadar pek bir şey anlamadıysak da yaşadığımız günlerin en önemli olayına hep birlikte tanıklık ettik.

2. Sipiker Demokrasi şehidinin zamanla daha iyi bir duruma geleceğini ve daha anlaşılır bir biçimde derdini anlatacağını umuyoruz.

1. Sipiker 100 yıl donmuş vaziyette kalan ve sonra bulunup yaşama döndürülen adamın hikâyesini dinledik hep birlikte. Bir zamanlar okyanus berisinde yaşamış olanların trajedisini biraz da olsa aktarabildiysek ne mutlu bizlere. İyi akşamlar

Reklamlar