Röportaj: Cansu Fırıncı

Görsel

Faşizmin yenilişinden sonra Vosvos barış aktivistlerinin, çevrecilerin tutkuyla bağlandığı bir kaplumbağaya dönüştü. Kaplumbağa terbiyecileri Vosvos’u da çekip aldı onlardan. Temmuz ayında İğneada’da yapılacak olan uluslararası Bus buluşmasında Gezi Parkı direnişine de selam yollayacaklar. Anatolia Vosvos Derneği’nden Caner Buran ve Tayfun Güner ile söyleştik.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanyası’nın işgalci ordusunun savaş araçları su soğutmalı olduğu için, suyun donması nedeniyle arızalanıyordu. Hitler emir buyurdu: Sovyetler’in General Kışı’na yenilmeyecek bir soğutma sistemi bulun! Alman Mühendisler o karakışta donmayan tek şeyin hava olduğu gerçeğinden hareketle hava soğutmalı araçlar ürettiler. Vosvos böyle doğdu! Ancak faşizmin ve Nazizmin yenilişinden ve özellikle de Avrupa’da Çiçek Çocuklar’ın yükselişinden sonra Vosvos barış aktivistlerinin, çevrecilerin, entelektüellerin, iyi insanların tutkuyla bağlandığı bir kaplumbağaya dönüştü. Kötüleri terbiye eden kaplumbağa eğiticileri Vosvos’u da çekip aldı ellerinden. Gel zaman git zaman, bu tutku tüm dünyaya yayıldı. Pek çok ülkede Vosvos fanları kulüpler açtı. Değişik organizasyonların, toplumsal olayların, çevre eylemlerinin içinde oldu. Türkiye’de de 2004 yılında Anatolia Vosvos Derneği kuruldu. Vosvosçular aynı arabayı kullanan insanlar olmanın ötesine geçip birlikte kültür-sanat etkinliklerini takip eden, dünya ve ülke meselelerine duyarlı, sonuna ve sapına kadar çevreci bir kolektife dönüştü. Bergama’da yürüdüler, Çanakkale’de ses çıkardılar, ‘Kazdağları’nın üstü altından daha değerlidir’, dediler. 2006’da Nükleer Karşıtı Platform’un masasında yüzlerce imza topladılar. 5. gerçekleşen Geleneksel Bus Buluşmasını yarattılar. İlki Yunanistan’da, ikincisi Bulgaristan’da düzenlenen Balkan Bus Buluşması’nın 3.sünü, 6. Türkiye Bus Buluşması ile birleştirip Türkiye’ye taşıdılar. Yer olarak da Nükleer Santral yapılması gündemde olan İğneada’yı seçtiler. Gezi Parkı direnişine Yunanistan’dan her gün selam çakan Yunanlı dostlarıyla hem Yunanistan’daki krizi konuşacaklar hem de Gezi’ye bir selamlayacaklar bu yıl. Nükleere yine hayır diyecekler. Elbette doğayla iç içe olacaklar, tavlaya zarları sallayacaklar, atölyeler düzenleyecekler, Çocuklar için etkinlikler, boyama kitapları bastıracaklar, müzik dinleyip denize de girecekler. Buluşma 4-7 Temmuz arasında gerçekleşecek.

afis_3.jpg

Herhalde hiçbir araba markasının Vosvos gibi tüm dünyaya yayılmış fanları yok. Neredeyse her ülkede Vosvos kulüpleri var. 

Evet, dünyanın pek çok yerinde bu tarz kulüpler var. Etkinlikler, buluşmalar gerçekleştiriyorlar. Anatolia Vosvos Derneği de kurulduğu 2004 yılından beri değişik etkinliklerin düzenleyicisi oldu. Kamplar, Bus buluşmaları, kültürel etkinlikler, diğer ülkelere ziyaretleri sayabiliriz bu etkinlikler arasında. Türkiye’deki Bus buluşmaları geleneksel hale geldi. 5.si gerçekleşti geçtiğimiz yıl. Geçtiğimiz sene iki üyemizin Yunanistan gezisi sırasında oradaki Vosvos kullanıcılarıyla buluşmasında bir fikir doğdu. Herkes zaten kendi ülkesinde, kendi şehrinde bu buluşmaları gerçekleştiriyor. Bu sefer birlikte organize olalım ve bir Balkan Buluşması organize edelim. Balkan buluşması iki kere yapıldı daha önce. İlki Yunanistan’da Olimpos yakınlarında. Diğeri de Bulgaristan’ın Kitel kasabasında. Üçüncüsünü de İğneada’da gerçekleştiriyoruz.

Havasoğutmalı isimli bir dergi de çıkartıyorsunuz bir taraftan. Orada da anlattığınız bir hikaye var. Rusya koşullarında su donduğu için araçlar bozuluyor. Bu nedenle Hitler’in emriyle hava soğutmalı araç yapılması fikri ortaya çıkıyor. Ancak bugünkü genel Vosvos kullanıcısı tipolojisi çok farklı…

Kuruluş amacı savaşa hizmet etmek olan bir aracın genel kullanıcı tipolojisi özellikle ’60lardan sonra, özgürlüğüne düşkün, barış aktivisti, doğasever, yazar, sanatçı, entelektüel kişilerden oluşmaya başladı. Kamp hayatını, gezmeyi, doğayı seven insanlar diye tanımlayabiliriz. Vosvos’un görünümündeki tatlılık, sempatik havası da bunu tamamlayan bir özellik. Hava soğutmalı olmasından dolayı da motor sesi diğer arabalara göre cezbedici.

Bugüne değin 5. kez Bus Buluşması gerçekleştirmişsiniz Türkiye’de. Bu buluşmalarda ne gibi aktiviteler gerçekleştiriyorsunuz?

Öncelikle doğa ile iç içe oluyoruz. Pek çok farklı başlıklarda atölye çalışmalarımız oluyor. Tavla turnuvası, halatla Vosvos itme-çekme yarışması, konser, film gösterimi, karşılıklı sohbet ve fikir alışverişi. Bir de birbirimize hediye vermenin güzel bir yolu olarak çekiliş yapıyoruz. Böylece herkes birbirine bir hediye vermiş oluyor. Çocuklar için özel boyama kitapları bastıyoruz. Vosvosların yedek parçalarını bulmak zordur biliyorsunuz. Yedek parça standları açıyoruz.
Ancak bu Bus buluşmaları dışında da her gün buluşan insanlarız diyebilirim. İstanbul’da Kültür Kurdu diye bir organizasyonumuz var. Her hafta etkinliklere birlikte katılıyoruz, forum sayfamızdan, sosyal medya üzerinden sürekli olarak haberleşiyor, birbirimizin sorunlarına çözümler üretiyoruz. Nükleere karşıyız. Nükleer kelimesinin kullanıldığı her yerde mutlaka bulunuyoruz ve yöre halkına bu enerjinin neden kullanılmaması gerektiğiyle ilgili bilgi veriyor, nükleer karşıtı mücadelenin içinde oluyoruz.

cansurop345234524.jpg

5. Geleneksel Bus Buluşması bu yıl yerini 3. Balkan Bus Buluşması’na bırakıyor. Biraz bu süreci anlatır mısınız?

Daha önce Yunanistan ve Bulgaristan’da gerçekleşen Bus Buluşmasını, bu ülkelerdeki Vosvos kullanıcılarının kararıyla Türkiye’de yapmaya karar verdik. Yer olarak da İğneada’yı seçtik çünkü Nükleer Santral yapılması gündemde. Buna dikkat çekmek için böyle bir karar aldık. Türkiye, Yunanistan, Romanya, Almanya, Avusturya, Sırbistan gibi ülkelerden 300 araca yakın katılım bekliyoruz. Bu da 800 kişi demek. Oldukça büyük bir organizasyon. Bu nedenle de 8 aydır hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Yurtdışından gelen dostlarımız için hediye paketlerimiz bile hazır.

Bu sene ev sahipliğini yaptığınız 3. Balkan Bus Meeting’den de kısaca bahsetseniz?

Az önce de bahsettiğim gibi bu buluşmaların ilki iki yıl önce Yunanistan’da yapılmış. Geçen yıl da Bulgaristan’da yapılan buluşmaya biz de dernek olarak katıldık ve bu sene ev sahipliği Türkiye’ye geldi. Hal böyle olunca da 5 yıldır gerçekleştirdiğimiz Türkiye Bus Buluşmaları’nın da tecrübesi ile kolları sıvadık. İğneada bu iş için önemli bir noktaydı. Çünkü yurtdışından katılacak misafirlerimiz için sınır bölgesi önemliydi. Belediye geniş ve ağaçlıklı bir bölgeyi tahsis etti. Denize ve Mert Gölü’ne çok yakın. Bunun haricinde bölgeye dört keşif gezisi gerçekleştirdik ve alan yerleştirmelerini tamamladık. Çocuklar için oyuncaklarla bezenmiş bir alan oluşturuyoruz. Palyaçomuz da olacak! Büyükler ister yüzebilir, ister tavla, langırt, dart oynayabilir, isterlerse bisiklet turuna katılabilir. Kamp, buluşma, uzun masalar ise her buluşmanın olmazsa olmazı.

Katılım ne denli olacak, bir öngörünüz var mı?

Zaten araç kayıtları alıyoruz. Şu anda araç sayısı 240’a ulaştı. Bunun 38 tanesi yurtdışından yapılan kayıtlar. Ki bu rakam inanılmaz. Türkiye’de daha önce böylesi hiç olmamıştı. 300 aracın, 800 kişinin katılacağı bir buluşma için neredeyse tüm hazırlıklarımız tamam. Buluşmaya özel kalem, tişört, şapka, magnet, kupa, bloknot, anahtarlık, paspas ve akla gelebilecek birçok şey hazırladık. Her araca afiş, stickerlar, buluşma kitapçığı, katılımcı kartı da hazırladık. Yurtdışından gelecek olan misafirlerimiz içinse Anadolu kültürüne ait kahve, cezve, fincan, tespih, nazar boncuğu, yemeni gibi materyallerden oluşan bir paket hazırladık. Tüm etkinlik boyunca pankart ve ritim atölyemiz, canlı müziğimiz, sergilerimiz, kamp ateşimiz ve video gösterimlerimiz de olacak.

Reklamlar