Image

 

Tarihin eski çağlarında inancından dolayı dışlanan, varlık tehlikesi yaşayan toplulukların ulaşımı zor, kayalık, gözden ırak yerlerde, kapalı bir topluluk olarak yaşamaları mümkündü. Dünya değişti, kentler yaygınlaştı ve bu topraklarda cumhuriyet kuruldu. Bir aydınlanma hareketi yayan ve toplumun her kesimini kucaklamaya hazır olan yeni rejime alevîler de kucak açtı.  Sonra… Nasıl, neden olduysa oldu, bu hoşgörülü ve aydınlıktan yana milyonlarca insan evlerinde başka sokaklarda başka yaşamak zorunda kaldı yeniden. İnancını gizledi. Asimilasyona uğradı. Korkutuldu, sindirildi…

Sivas’ı önce Ermeniler, Rumlar terk etti. Malları, mülkleri el değiştirdi. Cumhuriyet’in kurulduğu topraklarda Osmanlı sevdalısı, şeriatçı, cumhuriyet düşmanı zihniyet galebe çaldı. Sıra artık Alevîler’deydi.

’93 yılında yaşanan ve 33 şenlik katılımcısı ve 2 otel çalışanın hayatına mal olan o büyük kıyımı, en yakın tanığının, Murtaza Demir’in kaleminden okuyoruz.

Pek çok soru var. Sorular bitmek bilmiyor. Bugün hâlâ pek çok açıdan karanlıkta bırakılmış olan Sİvas Katliamı’nı pek çok açıdan değerlendiriyor, kimi çarpıtmalara yanıt veriyor ve yanıtlanması zorunlu sorular sıralıyor Demir.

Banaz’da Pir Sultan Heykeli yapımı ile başlayan Alevî kültürünü canlandırma çalışmaları, PSAKD’nin kuruluşuna uzanmıştı. Peki, bir kaç yıl Banaz’da düzenlenen etkinlikler ne oldu da Sivas’a taşındı?

Halkı tahrik ettiği iddiası ile karşı karşıya kalan Aziz Nesin şenliğe neden konuşmacı  olarak çağrılmıştı?

“Yerel Basın”ı kimler kontrol ediyordu ve katliamdaki payları nelerdi?

Vali Ahmet Karabilgin’in gelmesiyle kentte yoğunlaşan Atatürkçü, Cumhuriyetçi etkinlikler kimleri neden rahatsız etmişti.  Aydınlanmacı bir tavrı olan Vali katliam sırasında neden ve kimler tarafından pasifize edilmişti?

Katliam sadece Alevîleri sindirmek için mi planlanmıştı? PSAKD yöneticilerinin ve etkinlik katılımcılarının anti-emperyalist tutumunun katliamda etkisi olmuş muydu?

Katliamda devlet odakları derin güçler nasıl rol oynadı?

Derneğin aldığı önlemler olmasaydı katliamın boyutları nereye ulaşırdı?

Kente yerleştirilen ve oteli yakanlar tarafından yerlerde sürüklenen, kazmayla, baltayla parçalanan, ısırılan, üzerinde zıplanan Pir Sultan Heykeli’ni Dernek mi yoksa Kültür Bakanlığı mı dikmişti?

Murtaza Demir’in otelden canı pahasına çıkarak vardığı valilikte oturan 4 kişiden biri olan ve hiç konuşmayan güneş gözlüklü adam kimdi?

Olaylar başladığında Alibaba ve Gökçebağ gibi Alevî mahallerinden oteldekileri kurtarmak için Sİvas Merkez’e ulaşmaya çalışan binlerce insanın yolu polis ve jandarma tarafından nasıl ve neden kesildi?

Dönemin Genel Kurmay Başkanı Doğan Güreş ile PSAKD yöneticilerinin 15 dakika ile kısıtlanan görüşme süresi neden 1 saate vardı? Paşa ordunun acziyetini hangi argümanlarla savundu?

Murtaza Demir’in Ateş-i Aşk kitabı Sivas katliamının aydınlatılması mücadelesinde elden düşürülmeyecek bir kaynak kitap niteliğinde.

Künye: Ateş-i Aşk, Murtaza Demir, Kırmızı Kedi Yayınları, 230 syf.

 

Bu yazı Akşam Gazetesi Kitap Eki’nde yayınlandı.

Reklamlar