Yolcu Tiyatro yeni yola çıkmış bir tiyatro ekibi. İlk oyunları ile oldukça zor bir metinle ve bir o kadar da iddialı bir adım attılar tiyatro dünyasına. Tiyatro-Teknoloji ilişkisine açısından çarpıcı bir üslupla sahneledikleri oyunlarını konuştuk ekibin kurucularından Ersin Umur Güler ile…

Yolcu tiyatro, ilk oyun 1. kilometredesiniz sanırım. Nasıl başladı bu yolculuk, kimler demirbaş listesinde kimler otostop çekerek bindi ve ilk sapakta inecek? Yolculuk nereye hemşerim?

Yolculuğumuz geçen yaz başladı. Metin araştırma, proje geliştirme sürecine girdik. Okumalar, konuşmalar ve ardından “Kapıların Dışında” oyununda karar kıldık ve 2012 Ekim itibariyle metin üzerinde çalışmaya başladık. Pek çok tiyatrocunun oynamak isteyeceği roller ya da yönetmek isteyeceği oyunlar vardır. “Kapıların Dışında” Konservatuvar yıllarından beri yönetmek istediğim bir oyun olarak aklımda vardı. Oyuna karar verip projenin ilk adımlarını atmaya başladık Müzeyyen Durgun ile birlikte ve ekibimiz genişlemeye başladı. Yasemin Ertorun ve Cenk Dost Verdi ile birlikte 4 kişilik bir oyuncu kadrosuna sahibiz şu anda ve biz bu tiyatronun oyuncuları, yönetmeni değiliz sadece. Her birimiz istediği sürece Yolcu Tiyatronun demirbaş listesindedir.

Oyunun biçimi, seçilen teknik ilgi çekici, üzerine konuşulmaya değer ancak biz oraya geçmeden, Wolfgang Borchert ve Kapıların Dışında ile devam edelim. Yıkım Edebiyatının başyazarının oyununu seçmeniz iyi bir metin olmasından mı kaynaklandı? Yoksa bir ima bir gönderme mi var bu seçimde?

“Kapıların Dışında” kesinlikle çok iyi ve zor bir ekspresyonist metin. Tiyatro tarihinin en güçlü savaş karşıtı oyunlarından biri. Yazarın dili, anlattığı hikaye çok etkileyici ve sarsıcı. Bu sebepler bu oyunun seçilmesi sahnelenmesi için yeterliydi. Dört bir yanımızda savaş hali var. Bırakın dünyanın öbür ucunu ülkemiz, Afganistan, Irak şimdi Suriye’de emperyalistlerin savaş çığırtkanlığı… Oyun metni 2. Emperyalist paylaşım Savaşı’ndan sonra yazılmış. Biz oyunda şöyle bir değişiklik yaptık ve yerle, zamanla ilgili bütün verileri sildik oyundan. Oyunumuz her hangi bir yerde ve herhangi bir zamanda bir savaşın ardında geçiyor.

Televizyon-sinema, teknolojik gelişmeler tiyatro seyircisini azaltıyor tartışmaları arasında 3D teknolojisi ile sahneye taşıdınız oyununuzu. Nedir bu 3D tekniği tiyatroda? Nasıl uyguladınız? Celladıyla işbirliği yapan idam mahkumu mu oluyorsunuz bu durumda? Sonra tiyatro ölmesin sakın!

3D tekniği hayatımıza önce sinema filmleriyle ardından da evlere TV’lerle girdi. Bu teknik yurtdışındaki bazı tiyatroların sahnelemede kullandığı bir teknik. Biz Yaklaşık 2 yıldır bu tekniği tiyatroda kullanmak üzere Tufan Dağtekin ile konuşuyorduk. projeye karar verdikten sonra prodüksiyon aşamasınada başladık. animasyon, sound desing, post production aşamasını Effective Stüdyoları üstlendi, görüntü tekniği ise visio-vox tarafından sağlanıyor. Bazı rollerin sahnelerini green box ortamında çektik Ardından görüntüleri 3D olarak modellemeye başladık. Oyundaki elbe nehri, tanrı, öteki, tek ayaklı adam gibi fantastik roller perdede. Bunun dışında görüntüyü mekan yaratmak içinde kullandık. Perdedeki oyuncularla sahnedeki oyuncuların eş zamanlı oynadıkları sahneler, diyaloglar var. Bu sahnelerin hesaplamalarını çekimlerden önce yapmıştık. Görüntüyü kullanırken kullandığımız tekniğin tiyatronun hizmetinde olmasına dikkat ettik. Oyunda kullandığımız en küçük efektin bile tiyatronun ruhuna uygun olmasına dikkat ederek tasarladık. Örneğin salonların kendi sistemini kullanmak yerine kendi ses sistemimizi götürüyoruz oynadığımız salonlara çünkü sinema atmosferini baskın kılacak her tür durumdan uzak duruyoruz. Tiyatro dışı bir tekniği tiyatronun hizmetinde kullanıyoruz, sinemadan faydalanıyoruz tıpkı diğer sanatlardan faydalandığımız gibi. Tiyatro sahnesinde hangisi yok ki edebiyat, resim, heykel, sinema… Hepsi var ve hepsi tiyatronun potasında birleşiyor tıpkı kullandığımız 3D mapping tekniği gibi. 20. YY tiyatrosuna baktığınızda görüntünün olanaklarından yararlanan yönetmenler görürsünüz. Önemli olan niyetinizdir, önceliğiniz oyun, oyuncu ve tiyatro ise kullandığınız her şey tiyatroyu zenginleştirecektir.

Adettendir, sormadan olmaz; var mı yeni çalışma?

Var yeni bir çalışmamız bu sezon için ama adettendir böyle cevap vermeden olmaz: Sürpriz olsun yeni projemiz.

Bu röportaj soL gazetesinde yayınlandı.

KAPILARIN DIŞINDA

YAZAN: Wolfgang BORCHERT

ÇEVİREN: Behçet NECATİGİL

YÖNETEN: Ersin Umut GÜLER

3D ANİMASYON, SOUND DESİNG, POST PRODUCTİON: Effective Stüdyoları

KOSTÜM TASARIMI: Ekip Çalışması

IŞIK TASARIMI: Alev TOPAL

MAKYAJ TASARIMI: Alev GÜNDÜZ

OYNAYANLAR

Cenk Dost VERDİ

Müzeyyen DURGUN

Yasemin ERTORUN

Ersin Umut GÜLER

AFİŞ / BROŞÜR TASARIMI: Şule ÖZTÜRK

KOSTÜM UYGULAMA: Gaye KIZILIŞIK

OYUN FOTOĞRAFLARI: Saygın SERDAROĞLU, Gürcan ÖZTÜRK

Reklamlar