Kredi kartına dokuz taksitle, vade farksız ve peşinat ertelemeli insanlık, peşin peşin reddedilmeli. Reddedilmeli zira son ırmak kurumak, son ağaç yok edilmek üzere ve para hâlâ yenilemiyor. Gusto Tiyatro, 24 Ekim Pazartesi’den itibaren, bendenizin de oyuncusu olduğu Beyaz Adam Ağacı Keser oyunu ile seyirci ile buluşuyor. Tüketim Toplumu’nu tiye aldığımız bu oyun, kapitalizmle barış çubuğu yakmayanlar için gelsin. Oyunumuz 24 Ekim Pazartesi’nin ardında 31 Ekim Pazartesi 20.30’da yine Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde oynanacak.

AYKIRI AKADEMİ – Cansu FIRINCI

Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’nda Müdür Beye bal ve başgardiyana ucuz bulama vererek görüş gününde koğuşa girebilen Remzi Efendi, her gelişinde 10 sual sormak hakkına kavuşmuştur Halil’e. O günün 7. sorusu şudur:

İnsanlığın bu güne kadar geçirdiği sosyal nizamlar

                                                         özünü ve şeklini değiştirmiş,

herbiri bir başka nizama bırakmış yerini.

Bunu kimse inkar etmiyor.

Fakat bu iş artık kapitalist nizamda kemâlini bulmuş da

                                                     zınk diye durmuş mu?

Peki, ne diyor Kızılderili Atasözü:

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Dünya kapitalizmle yönetildiğine, ırmaklar kurutulduğuna, ağaçlar yok edildiğine ve para hâlâ ‘yenilemediğine’ göre, kimdir bu Beyaz Adam?

Şöyle diyor Kabile Reisi Tuiavii:

Almanya’da bir taş aralığın içine girsen hemen şu sesi duyarsın: “Mark!” Bir an sonra yeniden “Mark!” Bu, parlak metal ve ağır kağıdın adıdır. Fransa’da “Frank”, İngiltere’de “Şiling”, İtalya’da “Liret”. Mark, Frank, Şiling, Liret… Hepsi aynı kapıya çıkar. Hepsi de para demektir. Para, para… Beyaz adamın gerçek tanrısı yalnızca paradır.

Remzi Efendi’nin Halil’e 6. sorusu şudur:

Kapitalist iktisat sistemi için

                            işsizlik bir zaruret değil midir?

Elbette zarurettir. Fakat para durmaz birikir.

Bir çok beyaz adam, başkalarının kendisi için kazandığı paraları üst üste yığdıktan sonra bunları çok iyi korunan bir yere (banka!) getirir. Sonradan da üstene ekler durur. Günün birinde öyle bir an gelir ki kimsenin onun için çalışmasına gerek kalmaz. Çünkü parası tek başına onun için çalışır. Büyünün yardımı olmaksızın bunu nasıl gerçekleştirdiklerini öğrenemedim, ama gerçek bu. Beyaz adam köşesinde uyuklasa bile paraları bir ağacın yaprakları gibi durmadan çoğalır, sahibi de giderek daha fazla zenginleşir…

Az sayıda insan durmaksızın daha fazla zenginleşir, milyonlarca insan ise durmaksızın yoksullaşır ve daha fazla çalışıp daha fazla tüketmeye zorlanır.

Dünya kapitalizmle yönetildiğine, dünyanın doğal kaynakları hızla tüketilirken, tüketim toplumu kutsandığına, zenginler giderek daha da zenginleşirken Afrika’da çocuklar hâlâ akbabalar tarafından yendiğine göre…

Kimdir bu beyaz adam.

Kredi kartına dokuz taksitle, vade farksız ve peşinat ertelemeli insanlık, peşin peşin reddedilmeli. Reddedilmeli zira son ırmak kurumak, son ağaç yok edilmek üzere ve para hâlâ yenilemiyor.

Tıpkı I-Phone 7 gibi.

24 Ekim Pazartesi’den itibaren sana Tüketim Toplumunun kara mizahını sunacağız, üstelik kredi kartınla da alabileceksin biletini. İzle beni  Beyaz Adam. Ugh!

 

Bu yazı Aykırı Akademi’de yayımlanmıştır. 

Reklamlar